Chondropatie čéšky

Koleno je jedním nejdůležitějších a nejsložitějších kloubů v těle. Je tvořeno spojením dvou důležitých kostí, stehenní kosti a holeně, s malou kostí nazvanou čéška (patella). Za patelou se pak nachází chrupavka, jejíž funkcí je mimo jiné zabránit přímému kontaktu dvou kostí, a tím zamezit jejich erozi a umožnit pohyb kloubu.

Čéška

Patela neboli čéška je nejsilnější chrupavka lidského těla. Primární funkcí čéšky je jednak zpevnění přední části kolenního pouzdra, ale především působí jako páka nebo kladka, která mění směr tahu kvadricepsu. Při absenci čéšky by došlo v místě úponu svalu k vyvinutí výrazně menší síly, což je důvod pro to, že k defektům čéšky dochází právě při zvýšené zátěži při pozicích v kleku nebo v dřepu.

Chondropatie čéšky

Chondropatie čéšky je patologický stav chrupavky, nacházející se na zadní straně čéšky, která patří k nejčastějším defektům kolene. Charakteristická je bolestivost, otok a často i podklesnutí kolene.

Typicky se bolest objevuje při chůzi do schodů či ze schodů, klečení nebo dlouhém sezení s ohnutými koleny. Rovněž může tato bolest být provázena otokem. Konkrétně lze hovořit o patelofemorálním syndromu, známém jako běžecké koleno, který může být způsoben traumatem, přetížením nebo kostními abnormalitami.

Chondropatie čéšky se častěji vyskytuje u pacientů spíše v mladším až středním věku. Jednou z příčin chondropatie jsou překvapivě i ploché nohy. Asymetrická zátěž plosky nohy totiž vyvolává asymetrické zatížení kolenního kloubu.  Nicméně může vznikat i v důsledku nadměrné zátěže a rovněž poměrně často má genetický základ. Nejčastěji je však důsledkem opakovaných drobných, často nepozorovaných poranění.

Chondropatie čéšky je poměrně běžná zejména u adolescentů a mladých lidí asi do 35 let. Současně jde o jednu z nejfrekventovanějších poruch pohybového aparátu u sportovců, ať již rekreačních tak i profesionálních.

Je-li toto onemocnění léčeno správně a včas, je zde velmi dobrá prognóza na kompletní regeneraci a zastavení patologických změn. Nicméně u neléčených pacientů může dojít až k následné sekundární artróze femoropatelárního kloubu.

Napsat komentář

Sdílejte své zkušenosti, nebo se doptejte na to co Vás zajímá, pomůžete tak ostatním.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna (vyplňujete ji pouze jako ochranu před spamem).
Vyžadované informace jsou označeny *